Program

Velký sál Malý sál
Začátek Konec Přednáška Přednášející Přednáška Přednášející
9:00 9:40 Slavnostní zahájení Jan Herzig, Matyáš Matta
9:50 10:20 LASAR: Ze střední školy až na oběžnou dráhu Země Anna Krebsová,
Richard Nikel,
Boris Brovkin,
Viktor Adámek
Přenosná vodní elektrárna: Naše cesta k čisté energii Pavel Chaloupka,
Miroslav Chaloupka
10:30 11:00 Tajemství hvězd: Nebezpečí i naděje pro budoucnost lidstva Jan Herzig Budoucnost strojařiny Jiří Lüftner
Svačinová pauza + stánky
11:30 12:00 Programování pro vesmír: Měření mraků z paluby ISS Jan Spratek,
David Němec,
Eduard Plic,
Tomáš Rajchman
Superhrdinové biochemie: CRISPR/Cas9 a AI Pavel Jan Linka
12:10 12:40 Brigáda ve výzkumném centru NTC: Grafen jako materiál budoucnosti Matyáš Matta Otevřená věda: Nastartuj svoji vědeckou kariéru už na střední! Tereza Jelínková
12:50 13:20 Síla a moc aplikované matematiky Nikolas Pippal Život mezi DNA a gymplem: Jak na kariéru vědce už na střední Soňa Kleinerová
13:30 14:00 Kvantové technologie - dveře do světa nevídaných možností Matěj Šicner Matematika v reálném životě Kristýna Mičková
Obědová pauza + stánky a exkurze
Čas Velký sál Malý sál
9:00 - 9:40 Slavnostní zahájení
Jan Herzig, Matyáš Matta
9:50 - 10:20 LASAR: Ze střední školy až na oběžnou dráhu Země Přenosná vodní elektrárna: Naše cesta k čisté energii
Anna Krebsová, Richard Nikel, Boris Brovkin, Viktor Adámek Pavel Chaloupka, Miroslav Chaloupka
10:30 - 11:00 Tajemství hvězd: Nebezpečí i naděje pro budoucnost lidstva Budoucnost strojařiny
Jan Herzig Jiří Lüftner
Svačinová pauza + stánky
11:30 - 12:00 Programování pro vesmír: Měření mraků z paluby ISS Superhrdinové biochemie: CRISPR/Cas9 a AI
Jan Spratek, David Němec, Eduard Plic, Tomáš Rajchman Pavel Jan Linka
12:10 - 12:40 Brigáda ve výzkumném centru NTC: Grafen jako materiál budoucnosti Otevřená věda: Nastartuj svoji vědeckou kariéru už na střední!
Matyáš Matta Tereza Jelínková
12:50 - 13:20 Síla a moc aplikované matematiky Život mezi DNA a gymplem: Jak na kariéru vědce už na střední
Nikolas Pippal Soňa Kleinerová
13:30 - 14:00 Kvantové technologie - dveře do světa nevídaných možností Matematika v reálném životě
Matěj Šicner Kristýna Mičková
Obědová pauza + stánky

LASAR: Ze střední školy až na oběžnou dráhu Země

Anna Krebsová, Richard Nikel, Boris Brovkin, Viktor Adámek

Lidstvo posílá objekty do vesmíru téměř sedm desetiletí. Kosmonautika se v poslední době přitom rozvíjí stále rychleji a čím dál tím více ovlivňuje náš každodenní život. Na oběžné dráze však začíná být těsno. Abychom jednoho dne zcela neztratili přístup do vesmíru, rozhodli jsme se s tím něco udělat. Přišli jsme s nápadem, jak pomocí laseru restartovat nekomunikující družice na oběžné dráze Země. S touto inovací se nám podařilo uspět v konkurenci více než dvou tisíc týmů z celého světa na finále celosvětové soutěže Conrad Challenge. Finále se konalo v srdci amerického Houstonu - Space Center NASA. Nyní do vesmíru vypouštíme vlastní družici s názvem LASARsat a doufáme, že již za několik let se nám na základě testů potvrdí hypotéza a dokážeme vyřešit jeden z největších problémů současné kosmonautiky. Přijďte se přesvědčit na naši přednášku, že už projekty na střední zkrátka mohou mířit až k hvězdám!

Přenosná vodní elektrárna: Naše cesta k čisté energii

Pavel Chaloupka, Miroslav Chaloupka

Náš projekt vodní elektrárny vznikl jako jednoduchý nápad na letním táboře, kde jsme chtěli zajistit elektřinu. Tento nápad jsme postupně rozvinuli v komplexní řešení s pevnou kovovou konstrukcí a efektivní Peltonovou turbínou. Elektrárna prošla několika vývojovými verzemi a byla úspěšně otestována v reálném provozu na táboře Hamr na Střele. Díky inovativnímu přístupu a kvalitnímu provedení jsme s tímto projektem zvítězili na Juniorské vědecké konferenci i Studentské vědecké konferenci, kde jsme byli oceněni za praktické využití obnovitelné energie a technickou kreativitu​. V přednášce vás obecně seznámíme s problematikou současné energetiky a významem obnovitelných zdrojů. Dozvíte se také o příležitostech, jak už jako středoškoláci můžete rozvíjet podobné nápady a především chceme ukázat, že s trochou zájmu a štěstí je možné opravdu všechno!

Tajemství hvězd: Nebezpečí i naděje pro budoucnost lidstva

Jan Herzig

Noční obloha posetá hvězdami fascinuje snad každého. Málokdo se však už zamyslí nad tím, co to vlastně ty tisíce zářících teček ve skutečnosti jsou. Může se zdát, že jsou si všechny podobné a pro náš život nepříliš významné. Opak je však pravdou. Každá hvězda je unikátní a jejich studium astronomům přináší neustále další a další překvapení. I přes jejich ohromné vzdálenosti mohou hvězdy jednoduše zničit život na Zemi, ale jejich studium zároveň může pomoci překonat i ty největší problémy současné lidské civilizace. V této přednášce se zaměříme na to, jak současná astrofyzika získává a zpracovává informace o těchto úžasných objektech a také na to, jak se pomalu ale jistě blížíme splnění jednoho velkého snu - vytvoření hvězdy na Zemi a definitivnímu uspokojení lidské touhy po energii. Na závěr si také představíme, jak se už během studia na střední škole dá věnovat astronomii, astrofyzice a příbuzným oborům.

Budoucnost strojařiny

Jiří Lüftner

Jaké změny čekají strojařinu v éře digitalizace a průmyslové transformace? Tato přednáška vás zavede do světa moderního strojírenství, kde se tradiční výrobní procesy setkávají s inovacemi jako je aditivní výroba, či Průmysl 4.0. Setkáme se s tím, jak 3D tisk mění způsob, jakým tvoříme a vyrábíme, umožňuje nám efektivněji využívat materiály a že to nejsou jen pouhopouhé hračky, ale komplexní stroje nalézající uplatnění ve všech odvětví, od farmacie po (doslova) raketovou vědu. Podíváme se, jak propojené systémy a chytré továrny mění samotný charakter výroby a jaké příležitosti i výzvy přinášejí pro budoucnost. A hlavně jaké soutěže, příležitosti a výzvy vám osobně může tento obor, jako studentům, přinést.

Programování pro vesmír: Měření mraků z paluby ISS

David Němec, Eduard Plic, Tomáš Rajchman, Jan Spratek

Na dosluhující Mezinárodní vesmírné stanici se nabízí jedinečná příležitost – každý může poslat svůj vlastní kód přímo do vesmíru! A my jsme toho využili. V této přednášce vám představíme různé metody měření výšky mraků nad zemským povrchem a ukážeme náš unikátní přístup, se kterým jsme se zapojili do soutěže Evropské kosmické agentury AstroPi. Provedeme vás principy našeho řešení, jeho silnými stránkami, ale i výzvami, které jsme během programování překonávali. Podělíme se také o naše osobní zážitky ze soutěže AstroPi a fascinující timelapse přeletu nad Zemí, který náš program natočil přímo z oběžné dráhy. O možnosti, jak si během studia střední školy vyzkoušet práci v kosmickém průmyslu a dalších příležitostech vám poví Jan Spratek ze vzdělávací kanceláře ESERO.

Superhrdinové biochemie: CRISPR/Cas9 a AI

Pavel Jan Linka

Biochemie je spojení biologie a chemie - díváme se na živé věci a mechanismy z chemického pohledu. V přednášce vás provedu dvěma technologiemi, které mění svět biochemie každým dnem. Díky první z nich (CRISPR/Cas9) dokážeme měnit genetickou informaci přímo v živých buňkách a léčit tak závažná genetická onemocnění. Druhá technologie (umělá inteligence) pronikla do většiny věd a biologie s chemií nejsou výjimkou. V přednášce se konkrétně zaměřím na oblast biologické bezpečnosti (biosecurity), tedy obrany proti pandemiím a bioterorismu. Dozvíte se, kde konkrétně AI pomáhá a kde naopak snižuje pomyslnou bariéru pro zneužití biologických a chemických látek. V neposlední řadě také představím, do kterých aktivit jsem se během svého studia na střední zapojil a jak se jim můžete začít věnovat vy.

Brigáda ve výzkumném centru NTC: Grafen jako materiál budoucnosti

Matyáš Matta

V novém miléniu zažívají grafen a další 2D materiály obrovský boom, jsou lehké a jejich fyzikální i chemické vlastnosti vynikají v porovnání s ostatními polymery. V létě jsem měl příležitost se sám podílet na výzkumu těchto vzrušujících technologií v místním výzkumném centru New Technologies Centre spadajícím pod ZČU. Ve své přednášce objasním grafen jako materiál, vysvětlím výsledky svého bádání, dokážu, že i u nás v Plzni děláme špičkovou vědu a představím možnosti, jak se fyzice začít věnovat už při střední škole v různých předmětových soutěžích.

Otevřená věda: Nastartuj svoji vědeckou kariéru už na střední!

Tereza Jelínková

Chceš se dozvědět, jaké je to pracovat na Akademii věd ČR už na střední? V mé přednášce se dozvíš všechno o programu Otevřená věda, který nabízí roční stáže pro středoškoláky na svých špičkových pracovištích pod přímým vedením vědců a vědkyň. Ukážu ti, na jakých zajímavých stážích můžeš celý rok pracovat a jak si připravit poutavou přihlášku, která zaujme. Navíc ti přiblížím svůj vlastní výzkum v Biologickém centru AV ČR, kde jsem zkoumala vliv travních společenstev na produkci glomalinu a stabilizaci půdního uhlíku. Podělím se o své zkušenosti a ukážu ti, jak vypadá den a celý rok stážisty Otevřené vědy, kterým se můžeš stát i ty!

Síla a moc aplikované matematiky

Nikolas Pippal

Máte chuť zjistit, jak aplikovaná matematika a data science mění náš svět? Připravte se na jízdu, která vám otevře oči! Jak může strojové učení pomoci zachraňovat životy při operacích mozku? Dokážete si představit, že data ze satelitů nám ukazují, kde se skrývají největší ekologické problémy? To všechno se dozvíte v této vzrušující přednášce! Vedle toho se také dozvíte, jak se můžete zapojit do soutěží jako SOČ a proč je to úžasná příležitost pro vaši budoucnost. Proč je studium aplikované matematiky klíčem k ovládnutí technologií, které změní náš svět? Přijďte to zjistit a buďte součástí revoluce ve vědě a technologii!

Život mezi DNA a gymplem: Jak na kariéru vědce už na střední

Soňa Kleinerová

Už v sedmnácti můžeš místo školních lavic izolovat plazmidy na Akademii věd a strávit týden na Masarykově univerzitě, kde se zdarma naučíš pracovat se spektrometrem, laterálními flow testy a mnoha dalšími pokročilými technologiemi. Studium vysoké školy v angličtině už během gymplu? I to je možné! A aby toho nebylo málo, můžeš se zároveň věnovat PR a marketingu pro TEDx přednášky. Přijď se inspirovat příběhem o tom, jak se i během střední školy dá žít vědou a překračovat hranice!

Kvantové technologie - dveře do světa nevídaných možností

Matěj Šicner

Kvantové počítače přinášejí revoluční možnosti – úkoly, které by klasickému počítači trvaly desítky let, zvládnou během okamžiku. Na přednášce zjistíte, jak kvantové počítače mohou změnit obory jako aerodynamika, hydrodynamika nebo meteorologie, kde klasické počítače mnohdy přestávají stačit. Povíme si ale také o jejich slabinách a dozvíte se, jak díky odborné práci můžete získat příležitost strávit týden v USA zcela zdarma a přitom poznat super lidi, které baví to stejné co vás a jsou v tom fakt dobří. Přijďte nahlédnout do fascinujícího světa kvantových technologií a zjistit, jak vám nejen ony mohou otevřít dveře k zajímavým možnostem.

Matematika v reálném životě

Kristýna Mičková

Rozhodně vás někdy v hodině matematiky napadla otázka ,,K čemu mi to bude?“ a možná jste v myšlenkách došli k odpovědi. Matematika bývá studenty nejen velkým strašákem, ale někdy i nejméně oblíbeným předmětem. Přednáška se bude snažit poukázat na to, proč matematika vznikla, k čemu nám je, a jak i nám smrtelníkům může pomoci v každodenním životě. Společně se podíváme na konkrétní příklady z reálného života, u kterých by vás možná ani nenapadlo, že mají základ právě v matematice. V neposlední řadě budou také zmíněny způsoby, jak se věnovat matematice mimo školu.